I uge 14, fra mandag d. 30. marts til søndag d. 5. april 2026, kan du i Aabybro opleve alt fra kreativ strikkeoplæsning på biblioteket til en inspirerende påskeudstilling med både danske og hollandske kunstnere. Derudover er der masser af sportsaktiviteter for både børn og voksne, herunder yoga, floorball og svømning. Sæt kryds i kalenderen og læs videre for at finde ud af, hvordan du kan deltage i de mange arrangementer.
Elsker du at strikke, eller er du lige begyndt? Så kom til en hyggelig strikkeoplæsning på Aabybro Bibliotek! Her kan du i ro og mag strikke, mens en oplæser underholder med alt fra små noveller til uddrag af aktuelle romaner. Husk at medbringe dit strikketøj, vi sørger for kaffen.
Tidspunkt: Mandag 30. marts 2026, kl. 10:00
Sted: Aabybro Bibliotek, Kattedamsvej 32B, 9440 Aabybro
Entré: Ikke oplyst
Oplev dybe stræk og udfordrende bevægelser med Hatha Yoga i Biersted Skoles gymnastiksal. Klassen kombinerer elementer fra Yin-yoga og fokus på balance, styrke og mindfulness. Kom til en gratis prøvetræning og mærk hvordan yoga kan berige dit velvære.
Tidspunkt: Mandag 30. marts 2026, kl. 17:00
Sted: Biersted Skole, Idrætsvej 11, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré (tilmelding nødvendig)
Hvis du har lyst til at få pulsen op, tilbydes der floorball for mænd over 16 år i Bierstedhallen. Medbring indendørs sko og drikkedunk. Foreningen udlåner stave, og alle er velkomne til at deltage.
Tidspunkt: Mandag 30. marts 2026, kl. 20:00
Sted: Bierstedhallen, Idrætsvej 15B, Biersted, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré
Prøv kræfter med klassisk bordtennis på et højt niveau. Mød op i Bierstedet cafeteriet og udfordr dine evner blandt entusiastiske spillere.
Tidspunkt: Tirsdag 31. marts 2026, kl. 18:00
Sted: Bierstedet, Idrætsvej 15B, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré
Deltag i vores energiske step-hold og få pulsen op med sjove trin og godt humør! Alle er velkomne, uanset niveau, og det vigtigste er, at vi har det sjovt sammen.
Tidspunkt: Tirsdag 31. marts 2026, kl. 19:30
Sted: Salen, Stationsvej 34, Biersted, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré
Besøg den årlige påskeudstilling i Kunstlade Gjøl, som præsenterer værker fra seks kunstnere fra Danmark og Holland. Udstillingen byder på alt fra malerier til bronzeskulpturer.
Tidspunkt: Torsdag 2. april 2026, kl. 11:00 - 17:00 (udstillingen varer til 6. april)
Sted: Kunstlade Gjøl, Limfjordsgade 69, 9440 Aabybro
Entré: Ikke oplyst (kontakt heinricht@mail.dk for mere information)
For de 8-12-årige tilbydes super-øvede svømmetræning, hvor fokus er på teknik, udholdenhed og alsidighed i alle fire svømmestilarter. Træningen foregår på den lange led af 25 meter-bassinet.
Tidspunkt: Fredag 3. april 2026, kl. 16:15
Sted: Jens Møllersvej 3, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.