Der er mulighed for både at finpudse svømmeteknikken eller prøve kræfter med udfordrende cirkeltræning. Sæt kryds i kalenderen og læs videre for at se, hvordan dine børn kan deltage i disse spændende aktiviteter.
Fredag eftermiddag kan de yngste i alderen 5-10 år tage del i begynderundervisning i svømning. Begynderkurserne er skabt for at hjælpe børn med at blive trygge ved vandet og introducere dem til grundlæggende svømmeteknikker såsom ryg- og maveliggende stilling samt vejrtrækning, hop og dykning.
Tidspunkt: Fredag 15. maj 2026, kl. 16:15
Sted: DGI Huset Aabybro, Jens Møllers Vej 3, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Samtidig på fredag tilbydes et mere udfordrende svømmehold for børn i alderen 8-12 år. Her fokuseres der på teknisk fordybelse og forbedring i alle fire svømmestilarter. Undervisningen er ideel for dem, der allerede har mestret det grundlæggende og er klar til mere avancerede svømmefærdigheder.
Tidspunkt: Fredag 15. maj 2026, kl. 16:15
Sted: Jens Møllers Vej 3, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Lørdag morgen kan børn deltage i en times cirkeltræning ved Bierstedhallen. Dette er en fantastisk mulighed for at få pulsen op og have det sjovt under kyndig vejledning, mens børnene nyder godt af motion i fri luft og på kunstgræs.
Tidspunkt: Lørdag 16. maj 2026, kl. 09:00
Sted: Bierstedhallen, Idrætsvej 15B, Biersted, 9440 Aabybro
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.