Aabybro Svømmeklub skyder en ny sæson i gang

Billede fra undervisningen
dato

Efter en sommerpause er der igen gang i svømning, leg og fællesskab, når Aabybro Svømmeklub den 1. september skyder en ny svømmesæson i gang.

Tilmeldingen er allerede åben, og selvom flere hold allerede er fuldt booket, er der stadig ledige pladser på en række hold. Så går du eller dit barn med en lille svømmer i maven, er det bare med at komme med.

Svømning for alle aldre

I Aabybro Svømmeklub er der plads til alle – både dem, der aldrig har haft hovedet under vand, og dem, der allerede svømmer sikkert gennem bassinet.

Klubben tilbyder svømmehold for alle aldre fra 1 år til 18+, og undervisningen spænder fra de helt tidlige vandoplevelser til hold for øvede svømmere.

Der er blandt andet mulighed for at begynde som ny svømmer, udvikle sine færdigheder på klubbens forskellige børnehold eller blive en del af fællesskabet. I den kommende sæson udvider klubben også sit tilbud med Solsikkehold for 4-7 årige, 8-12 årige og 18+.

Svømning skal være sjovt

For Aabybro Svømmeklub handler svømning ikke kun om at lære at svømme. Det skal også være sjovt at gå til svømning.

“Svømning er sjovt – og det er vores undervisning også.”

Det er instruktørerne og hjælpeinstruktørerne, der hver uge er med til at skabe de gode oplevelser. De planlægger undervisningen og arbejder målrettet på at skabe en motiverende og tryg ramme, hvor svømmerne både kan udvikle deres færdigheder og have det sjovt.

En sæson fyldt med oplevelser

Den kommende sæson byder ikke kun på ugentlig svømmeundervisning. I løbet af året kan klubbens medlemmer også se frem til flere aktiviteter og fælles oplevelser.

På programmet er blandt andet børnestævner som Flipper Cup og begynderstævner, socialaften og Pool Party.

Det er aktiviteter, der giver børn og unge mulighed for at være sammen uden for den almindelige undervisning og samtidig styrker det fællesskab, som er en vigtig del af Aabybro Svømmeklub.

Kom og prøv

Er du i tvivl, om svømning er noget for dig eller dit barn? Så er opfordringen fra klubben enkel: Kom og prøv.

Det vigtigste er at komme i gang. Herfra hjælper instruktørerne med at finde det rigtige niveau og skabe gode oplevelser i vandet.

De fleste børnehold har 30 minutters undervisning, og al undervisning foregår i DGI-Huset Aabybro.

“Jeg glæder mig til, at endnu en sæson starter efter sommerferien. Sæsonen kommer til at byde på masser af svømning og nye tiltag.”

Bliv en del af fællesskabet

Når sæsonen starter den 1. september, bliver bassinet igen fyldt med grin, plask, læring og masser af svømning. Uanset om du er nybegynder, øvet, barn, teenager eller voksen, er der plads til dig i Aabybro Svømmeklub.

Tilmeld dig på www.aabybrosvoem.dk og bliv en del af fællesskabet.

Kilde: Aabybro svømmeklub
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.
Mest læste artikler