Der var masser af liv, klapsalver og svømmeglæde i DGI-HUSET Aabybro lørdag, da Aabybro Svømmeklub var vært for Flipper Cup – et stævne for klubbens yngste svømmere. Hele 23 lokale svømmere deltog og viste flot teknik, energi og sammenhold gennem hele dagen.
Flipper Cup fungerer som en introduktion til stævneverdenen for børn, der typisk deltager i deres første konkurrencer. For mange af Aabybros unge svømmere var det netop første gang, de stod på startskamlen foran et stort publikum – og det gjorde de med både mod og smil.
– Det var en fantastisk dag for vores unge svømmere. Vi kunne virkelig mærke, at de har glædet sig til at vise, hvad de har lært til træning. Der var både nerver og grin, men vigtigst af alt en masse svømmeglæde, fortæller Rasmus Grøn, svømmeskoleleder i Aabybro Svømmeklub.
Han understreger, at Flipper Cup ikke kun handler om tider og placeringer, men om fællesskab og udvikling:
– Vi vil gerne skabe gode oplevelser og give børnene en positiv start på livet som svømmer. Det handler om at bygge selvtillid og give dem lyst til at komme igen – og det lykkedes i den grad i dag, siger Rasmus Grøn.
Stævnet blev afviklet i god stemning med hjælp fra en stor flok frivillige forældre, trænere og hjælpere, som sørgede for alt fra tidtagning til forplejning.
– Uden vores frivillige kan vi ikke skabe sådan nogle oplevelser. Der var en fantastisk stemning i hallen, og alle bidrog til, at det blev en tryg og sjov dag for svømmerne, tilføjer Rasmus Grøn.
Dagen bød på flere personlige rekorder, masser af highfives – og et væld af medaljer til de unge deltagere. Da sidste løb var svømmet, stod det klart, at Aabybro Svømmeklub igen havde leveret et flot stævne fyldt med svømmeglæde og klubånd.
– Jeg er virkelig stolt af både svømmerne og vores team. Flipper Cup viser, at Aabybro Svømmeklub har et stærkt fællesskab – både i og uden for vandet, afslutter Rasmus Grøn.